Wykładowcy

Teologia Dogmatyczna - wyznanie wiary

Wierzę w Ducha Świętego. Wierzę w życie wieczne (o rzeczach ostatecznych, Niebo, Piekło, Czyściec) – 7 czerwca 2025

Dr Magdalena Jóźwik – Doktor nauk teologicznych w zakresie teologii dogmatycznej, wykładowca w Archidiecezjalnym Centrum Formacji Pastoralnej w Archidiecezji Katowickiej (centrum.katowice.pl). Współpracuje z Wydziałem Teologicznym UŚ, Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Salezjańskiego w Krakowie, Radiem eM, Gościem Niedzielnym (komentarze do Ewangelii), portalem wiam.pl, portalem „Więź”, diecezją gliwicką w ramach zajęć na Kursie Formatora oraz Inicjatywą Missio. Od października 2022 r. członek Zespołu ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej prezbiterów przy Komisji ds. Duchowieństwa KEP. Od września 2023 r. współpracuje z Jezuickim Ośrodkiem Pomocy Psychologicznej i Duchowej Źródło w Gliwicach w ramach poradnictwa duchowego.

Wierzę w Jezusa Chrystusa – 24 maja 2025

dr Aneta Krupka – doktor teologii w zakresie teologii dogmatycznej (UPJPII) i magister socjologii (UJ). Adiunktka w Katedrze Teologii Praktycznej Instytutu Nauk Teologicznych

Uniwersytetu Szczecińskiego. Autorka publikacji „Tajemnica zaślubin jako model uprawiania teologii w ujęciu Angela Scoli” (Kraków, 2020). Zainteresowania badawcze: eklezjologia i sakramentologia oblubieńcza oraz chrześcijańskie wtajemniczenie dorosłych.

Bóg jest jeden; Bóg jest Stwórcą; Bóg jest Ojcem  – 10 maja 2025

O. dr Tomasz Samulnik OP – dominikanin, doktor teologii (Uniwersytet Śląski w Katowicach) na podstawie rozprawy: Doświadczenie i teologia. Studium przemian i rozwoju scientiae fidei Josepha Ratzingera na podstawie Opera omnia, w latach 2021 – 2023 pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Nauk Religijnych św. Tomasza z Akwinu w Kijowie; duszpasterz, rekolekcjonista.

Pismo Święte

Pisma Pawłowe, Pisma Janowe. Jak modlić się Pismem Świętym? – 
22 marca 2025

Dr Danuta Piekarz – Italianistka i biblistka, wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim, w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów oraz Wyższym Seminarium Duchownym Zakonu Paulinów. W latach 2008-2013 była konsultorką Papieskiej Rady ds. Świeckich. Współpracuje z Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów.

Wstęp ogólny do Ewangelii – 8 marca 2025

Ks. dr Tomasz Bąk – urodził się w 1979 r. w Krakowie. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie w 2004 r. przyjął święcenia kapłańskie. Przez rok pracował jako wikariusz w parafii p. w. św. Stanisława w Jaśle. Od roku 2005 rozpoczął studia w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, które uwieńczył uzyskaniem licencjatu nauk biblijnych w roku 2009, a następnie (w 2011 r.) licencjatu nauk orientalnych. Trzy lata później obronił tytuł doktora nauk orientalnych uzyskany na Wydziale Orientalnym Papieskiego Instytutu Biblijnego w Rzymie. Od roku 2014 pracuje w Instytucie Nauk Biblijnych KUL na stanowisku adiunkta w Katedrze Filologii Biblijnej i Literatury Międzytestamentalnej.  Jego pozabiblijny obszar zainteresowań to głównie filologia i literatura języka koptyjskiego, a także pismo hieroglificzne.

Stary Testament – charakterystyka i omówienie działów ksiąg świętych (Tora, Księgi historyczne, Prorocy, Psalmy, Księgi dydaktyczne). Jak czytać i rozumieć trudne fragmenty Pisma Świętego? Jak modlić się Pismem Świętym? – 1 lutego 2025

Ks. dr hab. Krzysztof Napora SCJ (sercanin) – od roku 2012 pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Nauk Biblijnych KUL. Asystent przy katedrze Ksiąg historycznych i dydaktycznych. W latach 2002-2006 odbył studia specjalistyczne w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie uwieńczone zdobyciem stopnia licencjata nauk biblijnych. W latach 2003-2004 studiował w Rothberg International School Uniwersytetu Hebrajskiego w ramach programu „The Bible and Its World.” W latach 2007-2010 odbył studia doktoranckie w École biblique et archéologique française de Jérusalem (EBAF). Tam też przedstawił i publicznie obronił swą pracę doktorską pisaną pod kierunkiem prof. Krzysztofa Sonka OP, uzyskując tytuł doktora nauk biblijnych. Od roku 2012 zatrudniony na stanowisku asystenta katedry ksiąg historycznych i dydaktycznych w Instytucie Nauk Biblijnych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Po reorganizacji Instytutu jest asystentem w Katedrze filologii biblijnej i literatury międzytestamentalnej. Ponadto jest wykładowcą Starego Testamentu w Wyższym Seminarium Misyjnym Księży Sercanów w Stadnikach. Jest członkiem Society of Biblical Literature, Stowarzyszenia Biblistów Polskich oraz Polskiego Towarzystwa Teologicznego.

Wstęp ogólny do Pisma Świętego (historia kanonu, apokryfy, elementy geografii i archeologii biblijnej, etc.)11 stycznia 2025

Dr Maria Miduch – doktor teologii biblijnej z zakresu judaistyki i hermeneutyki biblijnej (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie), magister studiów bliskowschodnich Uniwersytetu Jagiellońskiego.  Wykładowca zagadnień biblijnych w Wyższym Seminarium Duchownym Salezjanów a także w seminarium franciszkanów. Członek Stowarzyszenia Biblistów Polskich.

Close Menu