Posługa w Diakonii Życia wiąże się z bardzo realnym i wielowymiarowym dotknięciem tajemnicy życia człowieka. Można wyróżnić tu kilka głównych tematów – obszarów działalności:
1. Obrona życia
– Podejmowanie i wspieranie różnego rodzaju działań związanych z obroną i promocją życia, w całym jego cyklu – od poczęcia do naturalnej śmierci, zarówno wśród członków ruchu jak i na zewnątrz tj. w parafiach, miastach, wśród lokalnej społeczności.
– Czynne włączanie się, współorganizowanie lub pomoc w organizacji takich inicjatyw jak Marsz dla Życia i Rodziny, Sympozjum „Dar Życia”, Diecezjalny Dzień Kobiet.
– Włączanie się w zbiórkę podpisów pod projektami inicjatyw ustawodawczych obejmujących prawną ochronę życia poczętego, organizowanie wystaw o tematyce proliferskiej.
2. Edukacja seksualna człowieka według Bożego planu
– Praca doradców życia rodzinnego i nauczycieli metod NPR (naturalnego planowania rodziny) w poradniach życia rodzinnego.
– Prelekcje na temat seksualności człowieka, męskości i kobiecości według Bożego planu, a także obrony życia i metod naturalnego planowania rodziny podczas różnego rodzaju rekolekcji, warsztatów i spotkań dla narzeczonych i małżonków.
3. Służba małżeństwu i rodzinie
– Podejmowanie inicjatyw, współpraca czy włączanie się w działania na zewnątrz ruchu, w innych środowiskach i wspólnotach, podejmowane w służbie małżeństwu i rodzinie, np. marsze, konferencje, imprezy kulturalne.
– Konferencje dla narzeczonych przygotowujących się do sakramentu małżeństwa na temat odpowiedzialnego rodzicielstwa i regulacji poczęć, oraz kształtowania życia rodzinnego i środowiska wychowawczego w domu.
4. Budowanie tożsamości chrześcijańskiej wśród członków Ruchu i na zewnątrz wspólnoty
– Świadectwo życia i własna, regularna formacja członków diakonii, poprzez udział w rekolekcjach, szkoleniach i warsztatach o tematyce związanej z obroną życia i rodziny.
– Podejmowanie przez członków diakonii modlitwy w tych intencjach: Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego, Różaniec Rodziców za dzieci, modlitwa i nabożeństwo w Dzień Dziecka Utraconego.
DIAKONIA ŻYCIA Diecezji Łowickiej funkcjonuje od 2005 roku.
Diakonia liczy obecnie 11 osób: ksiądz Moderator – ks. Grzegorz Gołąb oraz małżeństwa Domowego Kościoła z naszej diecezji. Spotykania formacyjne odbywają się cztery razy w roku, rozpoczynamy je Mszą Świętą w kościele Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Skierniewicach. Spotkania robocze odbywają się w zależności od potrzeb i planowanych działań.