Sprawozdanie z działalności
rejonu spalskiego Domowego Kościoła,
rodzinnej gałęzi Ruchu Światło-Życie
Rejon spalski Domowego Kościoła stanowi jeden z 4 rejonów wspólnoty Domowego Kościoła Diecezji Łowickiej i obejmuje dekanaty: Biała Rawska, Lubochnia, Nowe Miasto oraz Rawa Mazowiecka. Obecnie w rejonie, przy parafiach w Głuchowie, Inowłodzu, Lubani, Lubochni, Rawie Mazowieckiej i Spale, formuje się 6 kręgów stałych Domowego Kościoła, z których każdy składa się z 4 małżeństw sakramentalnych oraz księdza moderatora kręgu. Dodatkowo w Spale wiosną 2024 roku zawiązał się nowy krąg, który rozeznaje decyzję wstąpienia do wspólnoty, które nastąpi po etapie wstępnej formacji. Etap ten, nazywany pilotażem, jest prowadzony przez małżeństwo, należące do wspólnoty Domowego Kościoła, które zostało do tej posługi przygotowane poprzez uczestnictwo w rekolekcjach formacyjnych Sesja o pilotowaniu kręgów.
Rys. 1. Mapa rejonu spalskiego wspólnoty Domowego Kościoła Diecezji Łowickiej
Osobami odpowiedzialnymi za formację małżeństw w kręgach rejonu spalskiego są świecka para rejonowa oraz ksiądz moderator rejonu. Od września 2022 roku, na okres 3 letniej kadencji, posługę pary rejonowej pełnią pp. Kinga i Daniel Stankiewiczowie z Rawy Mazowieckiej, natomiast moderatorem rejonowym jest ks. Grzegorz Gołąb, proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Skierniewicach.
Para rejonowa razem z parami animatorskimi każdego z kręgów Domowego Kościoła rejonu spalskiego tworzą tak zwany krąg rejonowy, który formuje się pod opieką księdza moderatora rejonowego. Formacja polega na regularnych spotkaniach formacyjnych kręgu, odbywających się
średnio 3-4 razy do roku w każdym roku formacyjnym na plebaniach parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej oraz parafii św. Stanisława BM w Skierniewicach. Materiały formacyjne na spotkania kręgu rejonowego są każdorazowo przygotowywane wcześniej, w ramach wspólnej pracy pary rejonowej i księdza moderatora Grzegorza Gołębia. Każde takie spotkanie składa się z:
dzielenia się radościami i troskami życia podczas skromnego posiłku,
części modlitewnej, będącej albo wspólnym udziałem we Mszy Świętej, albo składającej się z dzielenia się Słowem Bożym, modlitwy spontanicznej i różańca,
części formacyjnej, która polega na sprawozdaniu z realizacji obowiązków par animatorskich kręgów rejonu oraz na przerobieniu przygotowanego tematu formacyjnego, połączonego z dyskusją w oparciu o podane pytania formacyjne.
Para rejonowa należy jednocześnie, wspólnie z parami rejonowymi pozostałych rejonów wspólnoty Domowego Kościoła Diecezji Łowickiej, tj. skierniewickiego, żyrardowskiego oraz kutnowskiego, do tak zwanego kręgu diecezjalnego, nad którego formacją czuwa para diecezjalna i ksiądz moderator diecezjalny DK. Obecnie posługę pary diecezjalnej pełnią pp. Teresa i Piotr Bibikowie ze Skierniewic, natomiast moderatorem diecezjalnym jest ksiądz Łukasz Blados, wikariusz w parafii Chrystusa Króla Wszechświata w Rawie Mazowieckiej. Krąg diecezjalny również spotyka się na regularnych spotkaniach formacyjnych, 4 razy w roku formacyjnym, a spotkania te mają przebieg analogiczny do spotkania kręgu rejonowego.
Do zadań pary rejonowej należy ponadto:
zapraszanie pary diecezjalnej na spotkania kręgu rejonowego,
udział przynajmniej raz w czasie kadencji w spotkaniach formacyjnych kręgów rejonu,
powoływanie pary pilotującej i zapraszanie jej na spotkania kręgu rejonowego lub organizowanie dla niej osobnych spotkań,
uczestnictwo na początku kadencji w rekolekcjach formacyjnych dla par rejonowych,
zarządzanie, we współpracy z kręgiem rejonowym, środkami finansowymi DK w rejonie.
Wspólnotowym sposobem formacji kręgów Domowego Kościoła rejonu spalskiego są także dni skupienia, organizowane w Domu Formacyjno-Rekolekcyjnym “Ostoja” w Spale w Wielkim Poście, a także uczestnictwo małżeństw z kręgów rejonu w diecezjalnej Oazie Modlitwy w Kutnie-Woźniakowie.
Pragniemy, aby nasza formacja we wspólnocie rejonu spalskiego Domowego Kościoła wydawała jeszcze większe owoce. Mamy nadzieję, że Pan Bóg będzie nam w tym błogosławił. Prosimy o pasterskie błogosławieństwo dla naszej wspólnoty.