Parafialna Rada Duszpasterska jest instytucją wyrosłą z postanowień i ducha II Soboru Watykańskiego. Ma ona wyrażać ideę współodpowiedzialności duchownych i świeckich za podstawową jednostkę organizacyjną Kościoła, którą jest parafia. Jest miejscem czynnego i odpowiedzialnego zaangażowania wiernych świeckich w zbawcze posłannictwo Kościoła, a jej członkowie mają za zadanie wyrażać swoje roztropne opinie i sugestie ukierunkowane na dobro duchowe wspólnoty paraalnej. Przewodzi jej ks. Proboszcz.
W parafii Świętego Stanisława Rada Duszpasterska istnieje od czasu Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa. Wtedy zebrali się wszyscy liderzy poszczególnych grup i wspólnot aby ustalić kalendarz wydarzeń Wielkiego Jubileuszu 2000 Chrześcijaństwa. Nasz kościół był wyznaczony wówczas jako świątynia jubileuszowa gdzie można było zyskiwać odpust jubileuszowy (piękne zapisy świadectw z tego okresu znajdują się w księdze jubileuszowej). Powstał wtedy harmonogram uroczystości i wydarzeń jubileuszowych dla świątyni i całego miasta gdzie szczytowym przeżyciem były rekolekcje jubileuszo- we. Zaczęły się one w Uroczystość Bożego Ciała procesją „gwiaździstą” na rynek miasta, zgromadziło się wówczas ponad 10 tysięcy ludzi, słowo wygłosił Biskup Józef Zawitkowski. Rekolekcje trwały do niedzieli i każdego dnia gromadziły liczne rzesze wier- nych. Uroczystą mszą na rynku w niedzielę Trójcy Przenajświętszej Biskup Alojzy Orszulik zakończył jubileuszowe rekolekcje i poświęcił krzyż jubileuszowy. Krzyż ten został postawiany na wyspie na Zalewie Skierniewickim i stoi tam do dziś jako pamiątka tego szczególnego czasu, w listopadzie Biskup Józef Zawitkowski pod tym krzyżem do- konał aktu zawierzenia Skierniewic Chrystusowi Królowi Wszechświata.
Rada Duszpasterska parafii Świętego Stanisława spotyka się dwa razy w roku. Spotkanie robocze odbywa się na zakończenie roku liturgicznego w okolicach Uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata. Przez modlitwę i słuchanie słowa Bożego rozpoznajemy znaki czasu i poszczególne działania jakie należy podjąć w rozpoczynającym się roku kościelnym. Drugie spotkanie to Parafialny Dzień Wspólnoty, gromadzi on wszystkich zaangażowanych w życie parafii i jest czasem wzajemnego poznania i świadectwa. Rozpoczynamy mszą a potem gromadzimy się w ogrodzie plebanijnym przy wspólnym posiłku. Po agapie jest czas na świadectwo i modlitwę. To spotkanie odbywa się przy okazji Odpusty Świętego Stanisława.