Działalność Grupy Skierniewickiej przy Prowincji Warszawskiej Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie
Zakon Rycerski Świętego Grobu w Jerozolimie (OESSH) (łac. Ordo Equestris Sancti Sepulcri Hierosolymitani), pot. bożogrobcy – papieski zakon rycerski zrzeszający osoby świeckie i duchowne, pierwotnie utworzony w celu opieki nad Bazyliką Grobu Świętego w Jerozolimie i jej zbrojnej ochrony, a także propagowania idei pielgrzymowania do Ziemi Świętej wśród możnowładców europejskich, od 1996 posiadający osobowość prawną Państwa Watykańskiego. Wspomaga w swojej działalności Łaciński Patriarchat Jerozolimy.
Zakon Rycerski Grobu Bożego w Jerozolimie skupia duchownych i świeckich, niezwiązanych ślubami zakonnymi. Aktywnie wspiera katolików w Ziemi Świętej, np. dotuje w około 50% zwyczajny budżet Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy. Utrzymuje i prowadzi w Ziemi Świętej blisko 100 szkół podstawowych i zawodowych, do których mogą uczęszczać dzieci niezależnie od pochodzenia i wyznawanej wiary. W 2023 r. liczył na świecie ok. 30 000 Kawalerów i Dam z 45 państw zorganizowanych w 65 Zwierzchnictwach i Delegaturach Magistralnych. Wielkim Mistrzem Zakonu jest od 8 grudnia 2019 r. kardynał Fernando Filoni.
Polskie Zwierzchnictwo Zakonu dzieli się na cztery prowincje (Prowincja Gdańska, Prowincja Warszawska, Prowincja Krakowska, Prowincja Wrocławska). Główna siedziba Zwierzchnictwa i Wielkiego Przeora mieści się w Domu Arcybiskupów Warszawskich (ul. Miodowa 17/19). W 2023 r. Zakon liczył w Polsce ok. 300 Kawalerów i Dam.
25 października 2023 r. zainaugurowała swoją działalność Grupa Skierniewicka Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie. Uroczystą Mszą Świętą o godz. 18.00 w Kościele Św. Stanisława Biskupa i Męczennika rozpoczął się pierwszy rok formacyjny Grupy. Spotkaniu na plebanii, które przybrało charakter medytacyjny w zaproponowanej przez ks. Grzegorza Gołębia ESSH formie Lectio Divina; towarzyszył fragment z Ewangelii Mt 22, 34-40, „Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem. To jest największe i pierwsze przykazanie. Drugie podobne jest do niego: Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego”.
Grupa Skierniewicka została powołana przy aprobacie Zwierzchnika w Polsce dr Andrzeja Sznajdera CSSH na polecenie Prowincjała Andrzeja Chojanckiego CSSH w ramach Prowincji Warszawskiej Polskiego Zwierzchnictwa Zakonu. Kapelanem jest ks. kan. Grzegorz Gołąb ESSH – proboszcz Parafii Św. Stanisława BM w Skierniewicach, a odpowiedzialnym za Grupę dr szt. muz. Emanuel Bączkowski ESSH. Spotkania będą się odbywają w każdą ostatnią środę miesiąca w Kościele Św. Stanisława BM w Skierniewicach o godz. 18.00.
Ważnym wydarzeniem było spotkanie regionalne Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu, które odbyło się 24.02.2024 r. Uroczysta Msza Święte koncelebrowana była sprawowana min. w intencji śp. J. E. prof. dr hab. Jerzego Wojtczaka Szyszkowskiego Kawalera Wielkiego Krzyża oraz pierwszego Zwierzchnika Zwierzchnictwa w Polsce. Przybyli goście z Prowincji Warszawskiej mogli ponadto zwiedzić Pałac Prymasowski, poznać historię objawień oraz obejrzeć park pałacowy. Spotkanie zakończył wspólny obiad.
Do historycznego wydarzenia odnosi się fakt uczestnictwa przedstawicieli Zakonu Bożego Grobu w Ingresie do Katedry w Łowiczu J. E. ks. bp. dr. hab. Wojciecha Osiala. W Diecezji Łowickiej pierwszym Kawalerem Zakonu Bożego Grobu w Jerozolimie jest Jacek Rutkowski Komandor z Gwiazdą. Powołana do życia Grupa Skierniewicka ma za zadanie sprawować pieczę nad rozwojem charyzmatów Zakonu w Diecezji Łowickiej jak również Diecezji Łódzkiej przy aprobacie J. Em. Grzegorza kard. Rysia Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego.
W comiesięcznych spotkaniach formacyjnych grupy Skierniewickiej biorą udział:
Ks. kan. Grzegorz Gołąb ESSH
Jacek Rutkowski C*SSH
dr. n. med. Paweł Ptaszyński ESSH
dr. szt. muz. Emanuel Bączkowski ESSH
Zofia Paciepnik DSSH
Witold Paciepnik ESSH
oraz kandydaci:
Elżbieta Grzyb
Maria Mokosa-Bączkowska
Ponadto, każdorazowo ok. 14 osób zaproszonych spośród parafian, z których będziemy starannie wybierać przyszłych kandydatów do Zakonu. opr. EB