Podsumowanie roku 2021 w naszej parafii

Tradycyjnie miesiąc styczeń był miesiącem odwiedzin kolędowych. Miała ona szczególny charakter ponieważ przebiegała w reżimie sanitarnym. Na stałe zostały w pamięci obrazy naszych wspólnych spotkań na odległość, które wyzwoliły jeszcze większe zaangażowanie wewnętrzne. Do historii też przeszły znaki wzajemnej kreatywności, ołtarzyki przed furtką, wspólne spotkania na ulicy, między blokami czy grill w bramie.

Miesiąc luty i marzec były miesiącami wyciszenia i wejścia w okres Wielkiego Postu. Pomagał nam w tym ks. Marek Wyszomirski – salezjanin; dzieci i młodzież szkolna przeżywała swoje rekolekcje w sieci. Święte Triduum Paschalne – by nie tworzyć zbędnych napięć – przeżywaliśmy przy ołtarzu na zewnątrz kościoła.

Miesiąc kwiecień przyniósł nam XV Sympozjum Dar Życia, które zgromadziło w kościele i potem przed ekranami ponad 300 osób.

Maj rozpoczęła uroczystość odpustowa z ojcem Mariuszem Płuciennikiem – karmelitą. W tym miesiącu zakończyły się przygotowania 137 dzieci i ich rodzin do pełnego uczestnictwa we Mszy Świętej. Dzieci komunijne i ich rodziny wspólnie ufundowali konfesjonał przystosowany do pełniejszego przeżycia sakramentu pokuty – koszt ponad 10 000 złotych.

W miesiącu czerwcu obok rocznicy I komunii świętej pod przewodnictwem ks. Piotra odbyła się rowerowa pielgrzymka do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Miesiące letnie były czasem pielgrzymowania śladami św. Pawła do Grecji i rozpoczęcia nowenny przed beatyfikacją Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Róży Elżbiety Czackiej.

We wrześniu odbyła się długo oczekiwana beatyfikacja. Swoje spotkania zakończyły trzy grupy warsztatów 12 kroków ku pełni życia „Wreszcie żyć” i zawiązały się następne wspólnoty.

W miesiącu październiku w modlitwie różańcowej, która „łączy pokolenia” przeżyliśmy sprowadzenie relikwii Wielkiego Prymasa Tysiąclecia do Skierniewic. Wszystko to odbywało się w ramach XIII Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Obecność błogosławionego Kardynała rozlewa się teraz we wszystkich parafiach dekanatów skierniewickich. W tym miesiącu przeżyliśmy bierzmowanie 68 osób, po którym została pięknie odnowiona podstawa pod paschał.

Listopad to miesiąc modlitwy za zmarłych, w minionym roku odeszło z naszej wspólnoty 97 osób. Na koniec listopada rekolekcje adwentowe poprowadził ksiądz Michał z Białorusi. Obok katechez zostawił nam świadectwo modlitwy i trwania Kościoła na wschodzie. My mogliśmy wesprzeć Kościół na wschodzie swoją modlitwą i ofiarą – ponad 7 000 zł.

W roku 2021 ochrzciliśmy 90-cioro dzieci i udzieliliśmy 20 ślubów, rozdaliśmy 53 000 komunii i odprawiliśmy ok. 1300 Mszy Świętych. Nie sposób policzyć sprawowanych sakramentów pokuty, chorych namaszczaliśmy ponad 60 razy.

Rozdaliśmy w naszej grupie Caritas darów żywnościowych i innego rodzaju pomocy na sumę 40 000 zł; mamy dobrze działającą bibliotekę, z której korzysta prawie 100 czytelników. Wypożyczyli oni prawie 1000 pozycji.
Wyraźnie kształtuje się rodzinny charakter naszej parafii, święty Stanisław Patron ładu moralnego w rodzinie pomaga nam wzrastać na drodze afirmacji życia ludzkiego od jego poczęcia do naturalnej śmierci. Chcemy przy wstawiennictwie świętej Joanny Beretty Molli, świętej Siostry Faustyny oraz błogosławionego Stefana Kardynała Wyszyńskiego „Dar życia uważać za największą łaskę Ojca wszelakiego życia i za najcenniejszy skarb Narodu.”
Obok posługi na rzecz życia i rodziny kształtuje się ewangelizacyjny i deuterokatechumenalny charakter naszej wspólnoty.

Doświadczamy Charis – służby komunii w Kościele, jak mówi papież Franciszek „strumienia łaski” to znaczy przyjęcia doświadczenia owoców Zesłania Ducha Świętego, które dokonuje się w Kościele i trwa poprzez wylanie darów duchowych, nazwane chrztem w Duchu Świętym, zawierające w sobie osobiste spotkanie z Jezusem Chrystusem jako Zbawicielem, otwartość na Słowo Boże, posługę charyzmatami i ewangelizację w wiernej służbie Kościołowi.

Ostatnim akordem wybrzmiałym dla nas jest wielki namysł Kościoła Powszechnego w ramach XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, którego temat brzmi: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Zostaliśmy poproszeni przez Biskupa Ordynariusza o zajęcie się w Rejonie skierniewickim zagadnieniami małżeństwa i rodziny jako sanktuarium życia i rozwoju człowieka.
Niech te informacje i refleksje zachęcą każdego z nas do osobistego rachunku wdzięczności. Do zobaczenia Bożej obecności na co dzień w naszym życiu. Dziękujemy wam za każde okazane dobro i troskę. Dzięki waszej ofiarności mamy stabilizację materialną i finansową.

 

 

 

Close Menu