Zapraszamy na cotygodniowe spotkania poszczególnych grup parafialnych!

Bractwo św. Stanisława (asysta liturgiczna)

Po wyniesieniu w 2002 roku naszego kościoła parafialnego do rangi sanktuarium pod wezwaniem
św. Stanisława, biskupa i męczennika, z inicjatywy księdza proboszcza zawiązało się Bractwo św. Stanisława. Działania Bractwa to przede wszystkim:

  • comiesięczne Msze święte, ósmego dnia każdego miesiąca, połączone z adoracją relikwii, nowenną i różańcem świętym,
  • służba przy ołtarzu w czasie Mszy świętej na każdej niedzielnej sumie,
  • dyżurowe służenie przy ołtarzu codziennie na Mszy świętej o godz. 18.00, oraz udział we wszystkich procesjach odbywających się w naszej parafii.

Ministranci

Liturgiczna Służba Ołtarza w parafii dzieli się na ministrantów, lektorów, bielanki i asystę. Głównym ich zadaniem jest pomoc kapłanom w sprawowaniu świętych obrzędów. Ministranci i lektorzy do tej posługi przygotowują się przez cotygodniowe spotkania. Spotkania starszych ministrantów i lektorów odbywają się w każdy wtorek o godz. 19.00 w salce obok kościoła, zaś spotkania dla młodszych ministrantów i kandydatów na ministrantów odbywają się w każdą sobotę o godz. 10.00. W czasie tych wspólnych spotkań poznają liturgię i rozważają, w jaki sposób pełnić swoją służbę, by pomagać innym w przeżywaniu Mszy świętej i modlitwie. Opiekunem ministrantów jest ksiądz Piotr

Lektorzy

Zadaniem grupy lektorów jest odczytywanie i przedkładanie Słowa Bożego zebranym wiernym. Świadomość tego zadania pociąga za sobą wysiłek przygotowania liturgii Słowa. Przez spotkania formacyjne w ciągu roku lektorzy uczą się jak najlepszego przeżywania Mszy św. Wielu z nich to młodzieńcy, którzy studiują i pracują, a w miarę możliwości wspierają księży obecnością i pomocą. Spotkania starszych ministrantów i lektorów odbywają się w każdy wtorek o godz. 19.00 w salce obok kościoła. Opiekunem lektorów jest ksiądz Piotr

Oaza młodzieżowa

Grupa oazowa powstała w 1998 roku. Jest to młodzieżowa gałąź Ruchu Światło-Życie. Spotkania oazy odbywają się w każdy piątek i rozpoczynają się Mszą św. o godz. 18.00, a kończą modlitwą w grupach formacyjnych. Podczas spotkań poruszane są różne tematy i problemy związane z wiarą i codziennym życiem. Rok formacyjny kończy się rekolekcjami wakacyjnymi. Grupy oazowe chętnie i z radością podejmują wszelkie zadania i służbę w parafii, a także poza jej obszarem. Opiekunem grupy jest ksiądz Stanisław.

Dzieci Boże

Wspólnota Dzieci Bożych rozpoczęła swe istnienie we wrześniu 2007 r., po rekolekcjach ewangelizacyjnych w Czernej k. Krakowa. Jest ona częścią Ruchu Światło-Życie i skupia w sobie dzieci ze szkół podstawowych. Spotkania grupy odbywają się w piątek po Mszy wieczornej. Opiekunem grupy jest ksiądz Stanisław.

Kręgi Domowego Kościoła

Domowy Kościół zwraca szczególną uwagą na duchowość małżeńską, czyli dążenie do świętości w jedności ze współmałżonkiem. Budowaniu tej duchowości oraz jedności w małżeństwie i rodzinie służą następujące elementy formacyjne:

  • codzienna modlitwa osobista, codzienna modlitwa małżeńska, codzienna modlitwa rodzinna,
  • reguła życia oraz dialog małżeński
  • raz w miesiącu trzygodzinne spotkanie danego kręgu

Caritas

Parafialny Zespół Charytatywny „Caritas” rozpoczął swoją posługę w 2001 roku. Obecnie jego działalność przebiega w 3 podgrupach. Druga podgrupa parafialnej „Caritas” jest zapleczem modlitewnym. Codziennie po porannej Mszy św. zespół odmawia Różaniec, polecając Bogu m.in. sprawy parafii i Kościoła. W każdy pierwszy piątek miesiąca „Caritas” pełni posługę liturgiczną na Mszy św. o Miłosierdziu Bożym o godz. 15.00.

Na początku bieżącego roku powstała trzecia podgrupa – Apostolat. Grupa ta pragnie pełnić posługę słowa w sytuacjach, gdy jest potrzebne być z innymi w ich doświadczeniu wiary. Opiekunem parafialnej grupy „Caritas” jest Ksiądz Proboszcz.

Betania

Modlitewna grupa „Betania” powstała 19 marca 1992 r. w uroczystość Świętego Józefa – opiekuna Świętej Rodziny. Łącznie we wszystkich grupach modli się około 40 osób. Opiekunem grupy jest Ksiądz Proboszcz. „Betania” to małe modlitewne grupy domowe 4-6 osobowe. Spotkania grup odbywają się w domach w pierwszy czwartek miesiąca od godziny 18.00. Jest to Święta Godzina, w której grupy nawiązują do objawień Serca Pana Jezusa Św. Marii Małgorzacie Alacoque.

Koła Żywego Różańca

W parafii działa 7 Kół Żywego Różańca, które są zatwierdzone dekretem Apostolstwa Różańcowego z Jasnej Góry. Na swoich patronów Koła Różańcowe przyjęły Matkę Bożą Częstochowską, Matkę Bożą Licheńską, Świętego Judę Tadeusza, Świętego Stanisława i Świętego Maksymiliana. Siostry i bracia z Kół Różańcowych codziennie odmawiają wyznaczoną tajemnicę różańcową, biorą udział w comiesięcznym spotkaniu, gdzie wymieniane są tajemnice oraz podejmują czuwania modlitewne w czasie różnych nabożeństw organizowanych w parafii i diecezji. W każdą pierwszą sobotę miesiąca koła spotykają się o 17.30 ze swoim opiekunem, którym jest Ksiądz Proboszcz, po czym udają się na Mszę św. o godzinie 18.00.

Koła Różańcowe Rodziców

26 maja 2008 roku w Dzień Matki powstała w parafii pierwsza róża różańcowa rodziców modlących się za swoje dzieci. Grupa ta za swojego patrona, który wspomaga jej rozwój i trwanie swą modlitwą z nieba, objęła św. s. Faustynę Kowalską. Pięć konkretnych intencji ogólnych modlitwy, z którymi rodzice się identyfikuj to:

  •  o ochronę swoich dzieci przed złymi skutkami grzechów rodziców,
  • o pełnię błogosławieństwa Bożego dla swoich dzieci,
  • o uzdrowienie przyczyn grzechów, których skutki mogą dosięgać swoich dzieci, u rodziców i w środowisku,
  • o rozwój tej formy modlitwy, – aby jak najwięcej dzieci i rodziców doświadczyło jej zbawiennych skutków,
  • w intencji Ojca Świętego i Jego intencjach oraz w intencji Kościoła Świętego.

Różaniec Rodziców nie ma jakichś specjalnych formuł organizacyjnych, a oparty jest na znanym schemacie Róż Żywego Różańca. Każda róża ma swojego moderatora, który czuwa nad sprawami organizacyjnymi róży i dba, aby modlitwa była odmawiana. W każdą pierwszą środę miesiąca, po wspólnej Mszy świętej o godz.18.00 odbywa się spotkanie członków wszystkich róż różańcowych rodziców. Opiekunem duchowym jest ks. Piotr.

Schola dziecięca

Schola dziecięca  Pod Skrzydłami Anioła, została utworzona w październiku 2004 roku głównie z dzieci ze szkoły podstawowej. Są to osoby, które z radością przychodzą na sobotnie próby o godzinie 10 i niedzielne Msze święte, aby śpiewem wysławiać Boga. Scholę prowadzi Pan Organista.

Schola młodzieżowa

Schola młodzieżowa Cantare Per Dio  powstała w 2008 roku w większości z osób, które wcześniej śpiewały w scholii dziecięcej. Dzięki temu pomysłowi nie musieli rozstawać się ze śpiewem. Do scholi należą również osoby niezwiązane wcześniej ze scholą dziecięcą. Spotkania scholi odbywają się w sobotę o godzinie 11.30. Spotkania i wspólny śpiew pomagają młodzieży jednoczyć się ze sobą i wspólnie, w sposób godny, uwielbiać śpiewem Dobrego Boga. Stąd nazwa zespołu brzmi: ŚPIEWAM DLA BOGA. Opiekunem scholi jest Pan Organista.

Chór parafialny

Chór parafialny Credo et Canto, powstał w marcu 2003 roku, z inicjatywy księdza proboszcza i organisty. Chór skupia w swym gronie parafian oraz osoby spoza parafii. Wszystkich łączy radość ze wspólnego śpiewania na chwałę Bogu. Chórem opiekuje się Pan Organista. Opiekunem duchowym nad zespołami jest ksiądz Proboszcz.

Anonimowi alkoholicy

Grupa AA „Alina” ze Skierniewic powstała w 1999 roku. Nazwę przyjęła od imienia założycielki w dowód wdzięczności za inicjatywę i umożliwienie wzajemnego wsparcia w trzeźwieniu. Spotkania odbywają się w poniedziałki i czwartki o godz. 19 w salce koło kościoła.

Biblioteka parafialna

Biblioteka została poświęcona i udostępniona czytelnikom 7 grudnia 2003 roku przez ks. dr Jerzego Krykowskiego. Księgozbiór w ilości 650 woluminów powstał z darów parafian. Prawie 80% książek to książki o tematyce religijnej. Posiadamy również książki z innych działów: z etyki, literatury pięknej, historii oraz biografie.  Biblioteka posiada i udostępnia czasopisma katolickie m.in.: Rycerz Niepokalanej, Różaniec, Radio Maryja oraz Nasza Arka. Biblioteka jest czynna zarówno w dni powszednie jak i w niedziele przed Mszą św. wieczorną. Bibliotekę parafialną prowadzi Pani Teresa Treder.

 Zespół katechetyczny

Zespół katechetyczny pracujący w naszej parafii to ks. Piotr, ks. Krzysztof Tempczyk z par. p.w. Miłosierdzia Bożego i 8 katechetów świeckich. Katechizujemy w 4 szkołach podstawowych i w 2 przedszkolach. Zgodnie z przyjętymi na początku każdego roku szkolnego ustaleniami, zespół spotyka się raz w miesiącu po umówieniu na spotkaniach katechetycznych o charakterze formacyjnym, a także integracyjnym. Omawiane są wtedy najważniejsze zagadnienia dotyczące nauczania religii, bieżące sprawy z codziennej pracy. Na każdym spotkaniu ksiądz proboszcz przedstawia bieżące wydarzenia z życia Kościoła i parafii, które powinno się omówić na lekcjach religii z dziećmi i młodzieżą.

Formacja katechetyczna zespołu to również spotkania o charakterze rekolekcyjnym. Jednodniowe wyjazdy są okazją do wspólnej modlitwy, refleksji z codziennej pracy, jak również indywidualnych rozmów, pozwalają na głębsze zawiązanie wspólnoty.

Redakcja strony internetowej parafii i strony na facebooku

Strona internetowa parafii istnieje od 25 sierpnia 2005. Powstanie tej strony wiązało się z chęcią dotarcia i zainteresowania sprawami parafii i sprawami wiary wobec jak największej liczby parafian oraz tych, którzy związani byli z parafią św. Stanisława. Strona parafii stała się platformą nie tylko przekazywania wiedzy i refleksji, czy też ogłoszeń i spraw związanych z życiem parafialnym, ale również stała się miejscem wymiany doświadczeń, refleksji, miejscem ubogacającym tych, którzy na nią zaglądają.

Na stronie internetowej parafii można znaleźć m.in. historię kościoła i parafii, informacje o sakramentach i liturgii Mszy świętej, ogłoszenia parafialne, zaprezentowane są tutaj również wszystkie grupy parafialne, jest modlitewnik. Na szczególną uwagę zasługują dwie rzeczy: bogata galeria zdjęć, które dla jednych są pięknym wspomnieniem różnych pielgrzymek, rekolekcji i wielu wydarzeń związanych z parafią, dla innych zaś zachętą do udziału w tych wydarzeniach. Drugą sprawą jest forum internetowe naszej parafii, na którym wiele osób ma okazję podzielić się swoim przeżywaniem wiary, swoimi refleksjami, wątpliwościami, tym czym żyjemy na co dzień.

 Grupa Sychar

Celem działalności grupy jest niesienie pomocy małżonkom i dążenie do uzdrowienia sakramentalnego małżeństwa, które przeżywa trudne chwile. Grupa zaprasza małżeństwa lub małżonków, którzy mimo znalezienia się w kryzysie, nawet w sytuacji po ludzku patrząc beznadziejnej (m. in. rozwód, separacja), chcą zachować wierność przysiędze małżeńskiej i pragną uzdrowić swoje sakramentalne małżeństwo, a także szukają wsparcia i pomocy w przeżywanych trudnościach. ks. Proboszcz

Poradnia Życia Rodzinnego

Parafialna Poradna Rodzinna, czynna jest w każdy wtorek od 17:00 do 19:00 po umówieniu. Adres e-mail – Pani Ewa – doradca życia rodzinnego, mediator ewa.mikulska@vp.pl; pani Elżbieta – porady prawne elzbieta.caban@gmail.com

Kurs przedmałżeński odbywa się w każdy czwartek, po Mszy Świętej wieczornej – prowadzi ks. Proboszcz

Konferencja przed chrztem dla rodziców i chrzestnych odbywa się w środę przed II i IV niedzielą miesiąca, po Mszy Świętej wieczornej – prowadzi ks. Piotr

 Przygotowanie do sakramentu bierzmowania, spotkania w grupach po ogłoszeniu – prowadzi ks. Piotr

Przygotowanie do I Komunii Świętej odbywa się w niedziele, godz. 17.00 – prowadzi ks. Proboszcz

Grupa rodzin MB Szenstackiej – spotkania każdego 18 dnia miesiąca o g.18.00 – prowadzi ks. Proboszcz

Close Menu